پاسخ به سوالات اعتقادی
  
 
 
آرشیو
موضوع بندی
 
شنبه 4 تیر‌ماه سال 1384
چه اعمالى سایه عذاب را در روز قیامت از انسان دور مى نماید.؟

اعمالى که موجب نجات انسان از هلاکت و عذاب جهنم مى شود. هر کار خیر و هر عمل صالحى بااعتقادات صحیح و سالم مى تواند باشد. ما به مواردى اشاره مى کنیم
در سوره بلد مى فرماید: و ما ادراک ما العقبة فک رقبة او اطعام فى یوم ذى مسعبة یتیما ذا مقربه او مسکینا ذامتربة ثم کان من الذین آمنوا و تواصوا بالصبر و تواصوا بالرحمة اولئک اصحاب المیمنة, تو نمى دانى آن گردند عذاب چیست (وعامل از آن چیست ). آزاد کردن برده اى یا غذا دادن به گرسنه اى با رسیدگى به یتیمى از خویشان و یامستمندى گرفتار و یا از کسانى باشد که ایمان و یکدیگر را به شکیبایى و رحمت توصیه مى کنند.اینان اصحاب یمین اند(و اهل نجات اند) در این آیات مواردى از احسان و نیکى را بر شمرده که باعث نجات انسان مى شود
در آیة دیگر فرمود
پروردگارش را یاد کند و نماز بگذارد, رستگار مى شود
در سوره نازعات فرمود: و اما من خاف مقام ربه و نهى النفس عن الهوى فان الجنة هى الماوى ,(1
هر کس که از مقام پروردگاش ترسان باشد و نقش را از هوا وهوس باز دارد, قطعا بهشت جایگاه اوست
در سوره تحریم در مورد توبه فرمود: < یا ایها الذین آمنوا توبوا الى الله توبة نصوحا عسى ربکم ان یکفر عنکم سیئاتکم و یدخلکم جنات تجرى من تحتها الانهار,(2)
اى کسانى که ایمان آورده اید, به سوى خدا توبه کنید, توبه اى خالص . امید است پروردگار گناهانتان را ببخشید وشما را در باغ هایى از بهشت که نهرها از زیر درختانش جارى است , وارد کند >(3)
ایمان به خدا و پیامبر و جهاد در راه خدا با جان و مال باعث آمرزش و نجات از عذاب و دخول در بهشت مى شود,() کسى این که از آیات سوره صف استفاده مى شود.(4)
حزب الله یعنى کسانى که در دین محکم و پایبند به اجراى دین در جامعه هستد و بادشمنان اسلام سر سازش ندارند, اینان از جمله رستگاران و نجات یافتگان هستند.(4)
احسان و نیکى به پدر و مادر, رسیدگى به همسایگان , اخلاق حسنه و انجام وظایف شرعى موجب نجات ازآتش و عذاب جهنم مى شوند.
(پـاورقى 1 ـ نازعات (79 آیه 40
(پـاورقى 2 ـ تحریم (66 آیه 8
(پـاورقى 3 ـ صف (61 آیه 11 (3)
(پـاورقى 4 ـ حشر (59 آیه 9
(پـاورقى 4 ـ مجادله (58 آیه 22


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 148237


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها